VIDAS HIV DUO ULTRA TESTİ

hiv duo ultra testi

VIDAS HIV Duo Ultra Testi Fransız BIOMERIEUX firması tarafından üretilen gelişmiş 4. nesil bir hiv testidir. VIDAS HIV DUO ULTRA testİ mükemmel analitik hassasiyet, HIV virüsünün erken dönemde düşük seviyede tespiti ve p24 antijeni hassas olarak tespitini sağlamaktadır. VIDAS cihazlarında çalışılan HIV Duo Ultra Testi 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde şüpheli cinsel temastan 14. günden sonrasında vidas hiv duo ultra testi yapılmaktadır. Hiv Duo Ultra testi gelişmiş 4. nesil antijen ve antikor tarayan bir test yöntemidir. Hiv Duo Ultra testinin özgül güvenilirliği %99.88 ve p24 antijenini saptama hassasiyeti 3 pg/mL'dir.

VIDAS Hiv Duo Ultra testi pencere döneminin kısalmasını sağlayan p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte tespitine dayanan otomatize bir sistemdir. HIV Duo Ultra testi bulaşma ile HIV teşhisi arasındaki sürenin azaltılmasını sağlayarak p24 antijeni ile anti-HIV antikorlarının eşzamanlı tespitine olanak vermektedir.

Şüpheli cinsel temastan sonra HIV/AIDS testi yaptırmak isteyenler için WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ), BHIVA ve T.C. Sağlık Bakanlığı 4.nesil p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını eş zamanlı tarayan testleri önermektedir.

Mavi Laboratuarlar Grubunda;
Aşağıdaki HIV / AIDS Testlerinin TÜMÜ çalışılmaktadır.

Randevu Al

EN SON
NE ZAMAN HIV TESTİ
YAPTIRDINIZ ?
RANDEVU AL

Hiv testlerinde erken tanı için şu parametreler önemlidir.

  • Sensitivite - Duyarlılık
    ( Doğru pozitif sonuçların yakalayabilme performansını gösterir )
  • Spesifite - Özgüllük
    ( Doğru negatif sonuçları yakalayabilme performansını gösterir )

Ne Zaman Hangi Hiv testi Yapılmalıdır?

Doğru zamanda doğru hiv testi yöntemi yapılmalıdır. Bir kişinin HIV ile infekte olmasına rağmen testlerin bunu saptayamadığı döneme “pencere dönemi” denir. HIV testlerinin belli bir pencere dönemi vardır. Virüs kanda bulunmasına rağmen yapılan testin duyarlılığına bağlı olarak saptama eşik değerine erişilemediğinde test bunu saptayamaz. Bu her hiv testi yöntemi için farklılık göstermektedir. Pencere dönemin de test yapıldığı zaman yanlış negatif sonuçların alınabilir. Ne zaman hangi hiv testini yaptırmalıyım sorusu için şüpheli temastan sonra geçen süre ve sonrasında hangi yöntemle hiv testi yapıldığı önemlidir.

Erken Tanı HIV Testi

Vidas HIV Duo Ultra testi erken tanı için şüpheli cinsel temastan 14. Günden sonra yapılabilmektedir. Erken tanı HIV ile alakalı tedaviye başlamak açısından önem taşımaktadır. HIV olduğunuzun erken dönemde tespiti ile çevreye bulaştırmanın da önüne geçilmiş olur.

P24 Antijeni Testi Nedir?

p24 proteini hiv virüsünün kendi yapısında bulunan bir proteindir. HIV p24 antijeni 14 gün ve sonrasında erken dönemde hiv testinin saptama hassasiyetine bağlı olarak saptanabilmektedir. HIV Duo Ultra Testi yapılan çalışmalarda diğer p24 antijeni tarayan testlerle karşılaştırıldığında p24 antijenini en hassas tarayan testtir.

HIV/AIDS Danışmanlığı

HIV/AIDS testi yapılırken danışmanlık alınmalı ve şüpheli temas üzerinden ne kadar süre geçtiği mutlaka belirtilmelidir.

HIV/AIDS olup olmadığınızı bilmenin tek yolu HIV testi yaptırmaktır.

Tüm şubelerimizde randevu alarak hiv duo ultra testi öncesinde Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.

Vidas Hiv duo Ultra testi laboratuvarlarımız da 3 saat sonrasında sonuçlanmaktadır. Test sonucunuzu dilerseniz mail olarak yada online sonuç bölümümüzden size verilen şifre ile alabilirsiniz.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.