CHECK-UP

check up

Check-Up “Dönemsel Sağlık Taraması” hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar.

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir. 6 ayda bir yapılacak olan check-up ile meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde teşhisi mümkündür. Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Unutmayın ki pek çok hastalık erken dönemde fark edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı da o denli fazla olmaktadır. Bu nedenle yılda bir kez yaptıracağınız check-up ile sağlığınızdan emin olabilirsiniz.

Modern zamanların hastalıkları da değişti. Hızlanan hayat ve kirlenen doğa, bozulan ekolojik dengeler ve gıdalarımız, soluduğumuz hava: Sonuç artan kanser vakaları, koroner arter sorunları, hipertansyion, diyabet, kronik akciğer sorunları ve benzeri bir çok dert kapımızda bizi beklemekte. Sorun çoğu kez sinsi seyredip, bedenimizin açığını bekleyen bu problemleri tam zamanında saptayıp, koruyucu önlemleri almak. Öte yandan genetik faktörler ve ailede sık görülen hastalıkların bedenlerimizde de görülme endişesi de koruyucu tıbbi ve düzenli kontrolleri zorunlu kılıyor. Heleki içki, sigara, düzensiz hayat, yoğun tempo, hareketsiz günler, kullandığınız bir dolu ilaç/vitaminler, kortizonlar, ağrı kesiciler, antibiyotikler tüm bu faktörlerin bedeninizdeki olası yansımaları ancak check-up ta orataya çıkabilmektedir.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716