HIV PCR TESTİ

hiv pcr testi

HIV PCR Testi virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesini sağlar.

HIV virüsü gözle görülemeyecek kadar küçük bir organizmadır. Günümüzde enfeksiyon testlerinde PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) tekniği kullanılmaya başlanmıştır.

Bu nedenle PCR testi erken evrede HIV virüsünün kanda tespitinde kullanılmaktadır. HIV ile Enfekte olmuş bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır.

Şüpheli temastan 9-11 gün sonra HIV PCR testi ile virüs varlığı saptanabilmektedir.

28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı ~% 98-100 olarak bildirilmiştir. Bununla beraber testin uygulama zorlukları, genelde en yoğun çalışılan kurumlarda bile haftanın 1 veya 2 günü çalışılması, genelde HIV-2’yi saptamaması gibi sebeplerden dolayı primer infeksiyon tanısı için 4. nesil testlerden üstün değildir.

HIV PCR Testi kendi merkezlerimizde moloküler biyologlar tarafından Uzman Doktorlarımız kontrolünde çalışılmaktadır.

HIV PCR Testi 2 - 3 gün arasında sonuçlanmaktadır.

HIV PCR Testi Nasıl Yapılır?

HIV PCR Testi için açlık veya tokluk farketmemektedir.

HIV PCR Testi için merkezlerimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşüp ayrıntılı bilgi alarak

Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan şubelerimizden hafta içi 08.30 - 18.30 Cumartesi günü 08.30 - 17.30 saatleri için randevu oluşturabilirsiniz.


PCR Testi Neden İstenir?

PCR testi, doktorların enfeksiyonlara tanı koymasına yardımcı olan, şüpheli bir çok tıbbi soruya yanıt verebilen bir dizi laboratuvar testinin temelini oluşturmaktadır. PCR testleri, özellikle HIV ve diğer virüsler gibi çoğaltılması zor olan patojenik organizmaları saptayabilir ve hastalıklara tanı koymayı sağlayabilir.

HIV RNA PCR Testi Güvenirliği

Şüpheli bir temasın ilk 9 günü HIV/AIDS virüsünün bulaşıp bulaşmadığını saptamak imkansızdır. HIV RNA PCR testi şüpheli temasın 9.gününden itibaren HIV virüsünü saptayabilmektedir. HIV RNA PCR Testi bu sebeple erken teşhiste büyük öneme sahiptir.

Şüpheli cinsel ilişkinin 9. gününden sonra yapılan HIV RNA PCR testinin %100 doğruluk payı olmasa da erken teşhis koyabilen TEK TESTTİR. Bulaşmadan 28 gün sonra HIV RNA PCR Testinin kesinlik oranı %100’e çıkmaktadır.


HIV RNA Testinin Farkı

HIV RNA Testinin elisa testinden farkı; HIV virüsünün direk genetik materyaline bakıyor olmasıdır. Diğer testler gibi antikor veya antijen saptaması yapmaz, direkt olarak HIV virüsünü arar ve bulur.

HIV RNA PCR testinin HIV elisa testinden farkı virüsün direk genetik materyaline bakıyor olmasıdır. HIV RNA testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılır, virüsün RNA ( genetik materyali ) ölçülebilecek seviyeye çıkartılır.

HIV / AIDS Makaleleri

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.