Lütfen Bekleyiniz...

AIDS BELİRTİLERİ

Aids belirtileri virüs vücuda girdikten belli bir süre sonrasında görülebilmektedir. AIDS belirtileri çoğu zaman özgü değildir. Yani belirtilerle hareket ederek virüsün vücuda girip girmediğini anlamak mümkün değildir. AIDS belirtileri arasında yer alan çoğu bulgu normal zamanda da veya başka bir hastalıktan kaynaklı da görülebilmektedir. Bu açıdan virüsün vücutta olup olmadığını anlamanın tek ve gerçek yolu hiv testi yaptırmaktır. Hiv virüsü bulaştıktan sonra ki her evrede farklı belirtiler görülebilmektedir. Virüs vücuda alındıktan sonraki ilk görülen aids belirtileri aslında hiv belirtileri olarak tanımlanabilir çünkü virüs ilerleyip AIDS evresine henüz geçmemiştir.

AIDS Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

AIDS belirtileri hiv bulaştıktan ortalama olarak 1 – 6 hafta arasında başlar. İlk görülen aids belirtileri arasında bir çok hastalığa benzer belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtilerle hastalığa tanı koymak imkansızdır. Hastalığa tanı koymak için doğru zamanda doğru hiv testi yapılamsı gereklidir.


Aids İlk Belirtileri

Aids belirtileri

HIV virüsü vücuda alındıktan sonraki görülebilen aids ilk belirtilerini hiv belirtileri olarak tanımlayabiliriz. Erken dönemde 1 – 6 hafta arasında görülebilen bu aids ilk belirtileri normal bir hastalıkla da karıştırılabilmekte ve önemsenmeden atlatılabilmektedir. Yani hastanın aklına aids şüphesi gelmemektedir. Bu belirtiler hiv virüsüne özgü değildir. Yani virüs alınınca erken dönemde bu belirtileri yaşayacağımız anlamına gelmemektedir. AIDS belirtileri virüs alındıktan sonra 2 – 10 sene sonra bile görülebilir. Bu yüzden eğer şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka aids testi yaptırılması gereklidir.


AIDS ilk belirtileri 1 – 6 hafta arasında görülebilmektedir.

AIDS ilk Belirtileri

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Bulantı
 • Boğaz Ağrısı
 • Pamukçuk
 • Kas ve Eklem Ağrıları
 • Ağızda Yaralar
 • Lenf bezlerinde şişme
 • İshal
 • Döküntü
 • Genital bölgelerde yaralar

Başta da söylediğimiz gibi bu belirtilerin olması sizin pozitif olduğunuzu, olmaması ise negatif olduğunuz göstermemektedir. Kesin sonuca ulaşabilmek için şüpheli temas sonrasında mutlaka uygun sürede hiv testi yaptırılması gereklidir.

AIDS Belirtileri Nelerdir ?

Laboratuvarlarımızda çalışan doktorlarımıza en çok sorulan soru aids belirtileri nelerdir? Aslında bu sorunun cevabı çok net değildir. Laboratuvarlarımızda bulunan Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji doktorlarımız Aids belirtileri ile hareket etmek yerine hiv testi yapılmasını önermektedir. Çünkü aids belirtileri hastalığa spesifik değildir. Bir çok klinik bulgu aids belirtileri arasında bulunmaktadır ve bunlar bir çok başka hastalıkta da görülebildiği için test yapılması doğru olandır.

Kadınlarda AIDS Belirtileri

Kadınlarda aids belirtileri özellikle ateş, baş ağrısı, halsizlik, pamukçuk, ağızda yaralar, gece terlemeleri, döküntü, grip benzeri aids belirtileri görülebilir. Kadınlarda görülen bu aids belirtiler genelde birkaç hafta içinde geçer. Kadınlarda adet döngüsünde bozulmalar ara kanamalar görülebilir. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf nodüllerinin şişmesi de kadınlardaki aids belirtileri arasındadır çünkü lenflerimiz enfeksiyonla savaşmakla görevlidir. Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da risk artar.

Erkeklerde Aids Belirtileri

Erkeklerde aids belirtileri kadınlarda aids belirtileri ile aynıdır. HIV ile enfekte olduğunu bilmeyen erkeklerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir. Unutmayın ki, HIV kan veya cinsel temas yoluyla bulaşır. Kondom kullanımı aids bulaşmasını tamamen engellemese de riski oldukça azaltır.

HIV virüsü tarafından bağışıklık sistemi zayıflatılan hastada, normalde zararsız olan birçok hastalık, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, vücutta yara ve kırmızı lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Ağızda pamukçuk, diğer bakteri, mantar ve protozoon hastalıkları gibi fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan bazı hastalıklar 2-4 hafta arasında kendiliğinden geçer. Şüpheli bir temas sonrasında erken teşhis koyabilmek için HIV testi yaptırılması önem arz etmektedir.

Aids Nedir

AIDS belirtileri ile hareket etmek yerine cinsel yönden aktifseniz veya şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka hiv testi yaptırmalısınız. Merkezlerimiz de uzman doktorlarımız danışmanlığında testlerinizi olabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden