Western Blot Testi

Aids Belirtileri
AIDS İlk Belirtileri

HIV Western Blot testi pozitif sonuç alınan tarama testlerinden sonra HIV Doğrulama Testi olarak uygulanır. HIV Western Blot testi ilgili örnekte HIV’ e özgü proteinlerin olup olmadığını gösteren bir moleküler biyoloji çalışmasıdır. Hassasiyeti düşük, özgüllüğü yüksektir. Bulaştan kısa süre sonra hassasiyeti yüksek 4. Jenerasyon p24 antijen ve Anti HIV veya HIV RNA PCR gibi testlerin saptadığı pozitif sonucu doğrulaması için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Dolayısıyla yüksek hassasiyete sahip 4. Jenerasyon p24 antijen ve Anti-HIV ve HIV RNA PCR testlerinde alınan pozitiflikler HIV Western Blot testinde derhal uygulandığında doğrulanmayabilir. Bu gibi durumlarda HIV Western Blot testi 2-4 hafta sonra tekrar edilmelidir.

Maliyeti yüksek ve özel ekipman ve deneyimli eleman gerektiren bir tahlil yöntemi olduğu için her laboratuarda çalışılabilen bir test değildir.

HIV Western Blot Testinde HIV virüsüne ait gp160, gp120, p68, p55, p53, gp41, p40, p30, p24, p18 gibi proteinlerden bir kısmının tespit edilmesiyle HIV Pozitifliği doğrulanmış olur. HIV Western Blot yöntemi dünya genelinde HIV doğrulama bakımından “altın standart” bir testtir. Hassasiyeti düşük olduğu için HIV tarama testi olarak kullanılmaz.

HIV taraması için kullanılan testlerde yalancı pozitiflik çıkabilmektedir. Pozitif çıkan HIV testinin doğrulaması için western blot testi yapılmalıdır. HIV Western Blot Testi HIV enfeksiyonunun kesin tanısında kullanılan bir test yöntemidir. HIV doğrulama testi pozitif çıkarsa kişinin HIV enfeksiyonu taşıdığı kesinleşir.

HIV WESTERN BLOT TESTİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

HIV Western Blot Testi ( HIV Doğrulama Testi ) tüm şubelerimizde 1 günde sonuçlanmaktadır. HIV Western Blot testi yaptırmak için açlık veya tokluk fark etmemektedir. Dilerseniz Western Blot testi öncesi Merkezlerimizden randevu alarak Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzman Doktorlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz. HIV Western Blot testi yaptırmak ve randevu almak için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızı arayabilirsiniz.

HIV / AIDS Makaleleri

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716