Sperm Testi – Spermiogram Testi

Sperm Testi

( Kısırlık Testi – Sperm Tahlili )

Sperm Testi için 3 ila 7 gün arasında cinsel perhiz uygulanmalıdır. Sperm testi, spermiogram testi, meni testi, kısırlık testi gibi isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Cinsel perhiz süresinde herhangi bir şekilde boşalma gerçekleşmemelidir. Eğer uykuda veya başka bir nedenle boşalma olur ise cinsel perhiz tekrarlanmalıdır.

Sperm Testi İstanbul merkezli laboratuvarımızda her gün çalışılmaktadır.

Erkek kısırlığını anlayabilmek için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir. Sperm testi sonucu erkek kısırlık tedavisi için doktorların tedavi de nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda tek sperm örneği değil, 1 er ay ara ile 2 sperm örneğin incelenmesi önerilmektedir.

Verilen sperm örneğinde yapılacak sperm testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ), gibi klinik doktorlar için önem arz eden çeşitli parametrelerine bakılarak incelenecektir.

Teknikerler tarafından tamamlanan sperm testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra sperm testi raporunuz oluşturulacaktır.

Birçok uzman doktor yukarı da saydığımız parametrelerin yer aldığı sperm testi sonucunu tercih etmektedir. Sperm testi sonucu düzgün, anlaşılır ve sade bir yapıda olması uzman doktorun tedavisi için önemlidir. Sperm testi raporunuz numune alındıktan sonra 3 saat içerisinde hazırlanmaktadır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel perhiz süresi sonrası sperm testi için merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında mastürbasyon yöntemi ile size verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşmelidir.

Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir. Sperm testi için merkezimiz dışında numune verilmesi sperm hareketliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı zorunlu durumlarda sperm örneğinin 30 dakika içinde uygun taşıma koşullarında merkezimizde olması kaydı ile kabul edilebilir. Fakat daha öncesinde sperm örneğinin konulacağı kap merkezimizden temin edinilmelidir, özel numune kabına konulan sperm örneği ağzı sıkıca kapalı olarak vücudunuza temas ederek taşınmalıdır. Sperm testi için dışardan gelen numune aşırı derecede sıcağa ve soğuğa maruz kalmamalıdır.

Sperm Testi Morfolojisi ( Kruger Morfolojisi )

Merkezimizde sperm testi morfolojisi “Kruger-strict criteria” dediğimiz incelemeye göre değerlendirilir. Kruger kriterleri spermdeki şekil bozukluklarını yani spermin morfolojik yapısını inceleyen mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger morfoloji testinde spermler özel boyama yöntemleri kullanılarak baş, boyun ve kuyruk yapıları mikroskobik olarak incelenir. İncelenen spermler normal ve anormal morfoloji olarak değerlendirilmesi yapılır.

Sperm Testi İçin Sperm Örneği Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekli Kurallar
  • Merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında sperm örneğinin içine koyulacağı numune kabı isminiz barkodlanmış olarak verilecektir.
  • Sperm testi için özel odaya girdiğinizde acele etmeyin yeterince uyarıldıktan sonra boşalmanız sperm oranını arttırarak sperm testi sayımı sonucunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Boşalma gerçekleşirken spermin tamamı size verilen steril özel numune kabının içine verilmelidir. Özellikle sperm örneğin ilk kısmı, spermin hücrelerinin büyük çoğunluğunu kapsadığı için bu kısmın kaybı sperm testi sonuçlarında ciddi değişikliklere yol açabilir. Böyle bir durum olur ise mutlaka merkezimiz görevlilerine bilgi vermelisiniz.
  • Sperm testi için sperm örneğini verecek kişi ortalama 3-7 günlük cinsel perhiz yapmalıdır. Sperm testi için yapılan cinsel perhiz süresince hiçbir şekilde cinsel temas ve ya mastürbasyon yolu ile boşalmamalıdır.
  • Sperm örneğini vermeden hemen önce mutlaka idrarın tamamen boşaltılması gerekir.
  • Merkezimizde özel sperm verme odalarımızda sperm testi için örneğinizi verirken mastürbasyon esnasında kimyasal içeren krem, kayganlaştırıcı, vazelin, bebek yağı, su, sabun, tükürük vb. gibi maddeler kullanılmamalıdır. Bu ve türevi kimyasal maddeler sperm içine karışması halinde sperm testi sonucunuz da ciddi yönde değişikliklere yol açabilir.
  • Sperm örneğini eğer dışarıdan getirecekseniz merkezimizle iletişime geçmelisiniz.
  • Sperm testi yaptırmaya gelmeden önce merkezimizden telefonla bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Sperm Testi ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sperm testi normal değerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sperm testi ( spermiogram ) merkezimiz de Kruger morfoloji yöntemiyle her gün çalışılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi ve randevu için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716