CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDA
MULTİPLEKS PCR TESTİ

multiplex pcr testi

Cinsel Yolla Bulaşan hastalıkların Multipleks PCR testinde aynı anda birden çok cinsel yolla bulaşan hastalık bakılabilmektedir. Cinsel Yolla Bulaşan Multipleks PCR testi hastalığa sebebiyet veren etkenin DNA ‘sına bakılan moleküler bir yöntemdir. Bu açıdan şüpheli temastan erken sürede sonuç vermektedir. Bir çok cinsel yolla bulaşan hastalık belirti vermeden hareket edebilmektedir. Tedavi için erken sürede tanı koyulması önemlidir. Cinsel Yolla Bulaşan Multipleks Pcr yönteminin avantajı tek çalışmada çok sayıda parazit, bakteri, virüs, tespit edilebilmektedir. Multipleks PCR testinde Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklarla alakalı 11 etkene bakılmaktadır.

Multipleks PCR ile daha az zamanda daha çok hedef bölge çoğaltılabildiği için kullanışlı bir laboratuvar yöntemidir.

Şüpheli temastan sonra bakılması gereken bu etkenler enfeksiyon kaynaklı kısırlığa yol açabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda yaygın olarak görülen Klamidya, Gonore, Mycoplasma ve Ureaplasma gibi cinsel hastalıklar spermin yapısını, hareket kabiliyetini, üretimini engelllemekte ve kısırlığa yol açabilmektedir. Toplum tarafından çok fazla bilinmeyen bu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kısırlıkta her iki partnerin tedavisinin beraber yapılması gereklidir. Tedavi sonrasında enfeksiyonun varlığı tekrar laboratuvar testleri ile araştırılmalıdır.

Multipleks Pcr Testi idrar, üretral akıntı, vaginal akıntı örneklerinden çalışılabilmektedir.
Merkezlerimizde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla ilgili Multipleks Pcr Testi yapılmaktadır.
Multipleks Pcr testi yaptırmak için size en yakın şubemize başvurabilirsiniz.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla alakalı Multipleks PCR testi için açlık veya tokluk fark etmemektedir.
Multipleks PCR Testi 2-3 günde sonuçlanmaktadır. Dilerseniz mail ortamında ya da online sonuç bölümümüzden de raporunuzu alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için Multipleks Pcr testi panelinin içerisinde

Chlamydia Trachomatis Dna

Ureaplasma Urealytıcum DNA

Ureaplasma Parvum DNA

Mycoplasma Hominis DNA

Mycoplasma Genitalium DNA

Neisseria Gonorrhoeae DNA

Trichomanis Vaginalis DNA

Treponema Pallidum DNA

Lymphogranuloma Venerum DNA ( L1, L2, L3 )

Herpes Simpleks Tip 1 DNA

Herpes Simpleks Tip 2 DNA


Multiplex PCR Nedir?

Multiplex PCR, Moleküler bir tanı yöntemidir. Multiplex Pcr çalışma yöntemi sayesinde; tek bir laboratuvar çalışmasında birden fazla virüs, bakteri, fungal veya paraziter etken saptanabilmektedir. Bugüne dek kullanıla gelen klasik Monoplex Pcr'a kıyasla Multiplex Pcr, hastalık yapan çok sayıda bakteri ve virüsü tek çalışma ile tespit edebilmektedir.


Multiplex Pcr’ın Üstünlüğü


Multiplex Pcr Hızlıdır

Herşeyden önce PCR teknolojisine sahiptir bu da bariz bir hız üstünlüğü demektir. Çok kısa süre içinde hastalık yapan patojenleri saptayabilir, kültür yönteminde olduğu gibi günlerce patojenlerin üremesini beklemeye ve çoğaltılmasına gerek yoktur.


Multiplex Pcr Duyarlıdır

Hastalık yapan etkenin ( bakteri, virüs vs. ) DNA ’sına veya RNA ’sına bakıldığı için, çok az sayıda patojen etken olsa bile tespit edilebilir. Bu nedenle duyarlılığı yüksektir.


Multiplex Pcr Antibiyotiklerden Etkilenmez

Kültür yöntemlerinde bakteri, virüs gibi patojenler besiyerinde çoğaltılarak tespit yapılır, bazen patojenleri çoğaltmak mümkün olmayabilir. Örneğin hasta numune vermeden önce antibiyotik kullanmıştır ve patojenler ölçülebilecek miktarda çoğaltılamaz.

Multiplex Pcr yönteminde ise patojen etkenin genetik materyaline ( DNA, RNA ) bakıldığı için antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde ürememesi durumu söz konusu değildir. Bu sebeple Multiplex Pcr yöntemi, kültür yöntemlerine göre iki kat daha fazla oranda etken patojen saptaması yapabilir. Dolayısı ile Multiplex Pcr yönteminde hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.


Multiplex Pcr yönteminde, tek seferde birden fazla patojen saptanabilir.

Multipleks PCR yöntemi, diğer yöntemlere kıyasla çok daha yüksek teknolojiye sahiptir. Tek bir moleküler test çalışmasında virüs, bakteri, fungal etkenler ile paraziter etkenler birlikte saptanabilmekte ve yüksek hassasiyet ile kısa sürede erken tanı konulabilmektedir.

Multipleks Pcr Testi Fiyatı

Multiplex Pcr testi fiyatı bir kaç etkene bağlıdır, Multiplex Pcr testi fiyatını belirleyen etkenlerden biri test yaptırdığınız laboratuvarda bu cihazın olup olmadığıdır. Eğer laboratuvarda Multiplex Pcr cihazı yok ise sizden numuneyi alıp başka bir merkeze yollayacaktır doğal olarak da Multipleks Pcr testi fiyatı yükselecektir.

Mavi Laboratuarlar Grubu Multiplex Pcr testini kendi cihazlarında kendi uzman doktorlarının kontrolünde çalışmaktadır bu nedenle Multipleks Pcr testi ücreti daha düşüktür.

Multiplex Pcr testi fiyatını belirleyen etkenlerden bir diğeri de hangi hastalıkları araştırdığınızdır. Multiplex Pcr testi aynı anda 11 adet hastalık yapan patojen etkene bakabilmektedir, Multiplex Pcr testi ücretini belirleyen en önemli etken kaç hastalığa baktıracağınızdır.


Multipleks PCR testi fiyatı Sağlık Bakanlığı Kanunları gereği internet üzerinden verilememektedir.
Multipleks PCR testi ücreti için merkezimizi arayabilirsiniz.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716