Hpv DNA TestiHPV TESTİ

HPV Testi laboratuvarlarımızda Human Papilloma Virüse 100 adet tipin saptanmasına ve genotiplendirmesine bakan Hybridization yöntemi ile çalışılmaktadır. HPV Testi en geniş panele sahip test yöntemi ile laboratuvarlarımızda çalışılmaktadır. Birçok hpv testi 20 – 30 tipe ancak bakabilmektedir. Eğer bu tipler arasında yer alan HPV taşımıyorsanız sonuç yalancı negatif çıkmaktadır. Laboratuvarlarımız da diğer HPV testlerine kıyasla güvenilirliği çok daha yüksek ve çok daha fazla HPV tipine bakan HPV DNA testi yöntemi ile çalışılmaktadır.
HPV Testi Ne Zaman Yapılır?

HPV Testi Ne Zaman Yapılmalı şüpheli bir cinsel temas sonrasında ve ya siğil görüldüyse mutlaka yapılmalıdır. Hpv Testi şüpheli cinsel temas sonrasında çok yaygın olan bir virüs olduğu için mutlaka yapılmalıdır. Üretral ve ya Vajinal bölgede siğil oluşması beklenmemelidir çünkü her hpv tipi siğil yapmamaktadır. Siğil yapan HPV tiplerinin siğil çıkarması da kişiden kişiye bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir.
HPV Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

HPV Testi Mavi Laboratuarlar Grubu bünyesinde PCR ve Moleküler Mikrobiyoloji altyapısına sahip olduğu için 1 gün içerisinde sonuç vermektedir. Bu kadar kısa sürede sonuç verebilmesinin nedeni diğer laboratuarlara kıyasla gelişmiş PCR altyapısına sahip olmasıdır.
HPV Testi Erkek

HPV testi erkek üretral, boğaz ve anal bölgelerden sürüntü örneği alınarak çalışılır. Kişide eğer kondilom var ise kondilomdan da çalışma yapılabilir. Erkekte HPV testi kadınlardaki HPV testinden farklı değildir. Çalışılan örneklerde farklılık gösterebilir. Erkeklerde HPV testi HPV’nin tanısında son derece önemlidir. Çünkü HPV’ ye yakalanan bir kişi ilerleyen süreçte tedavi görmez ise penis, scrotum ve anal kanserlerine yakalanabilmektedir.
HPV Testi Kadın

HPV Testi kadın erkeklerde olduğu gibi boğaz ve anal bölgeden alınan sürüntü ile çalışılabilir. Kadınlarda HPV testinde ki farklılık vajinal sürüntü ile çalışılmasıdır. Kişide eğer kondilom varsa kondilom dan da çalışılabilir. Kadınlarda HPV testinin önemi oldukça fazladır. Rahim ağzı teşhisi konan kadınların %99.7 sinde HPV varlığı kanıtlanmıştır. Bu sebepten kadınlarda HPV Genotiplendirme Testi büyük önem taşır.
HPV Testi ve Smear Testi Arasında ki Fark

HPV Testi ve Smear testi arasında ki fark smear testi tüm dünyada sıklıkla rahim ağzı kanseri başta olmak üzere kanser hastalıklarında tarama testi olarak kullanılmaktadır. Test kişiden smear fırçası ile alınan örneğin mikroskop altında hücre değişimi olup olmamasının araştırılmasıdır.

Ancak HPV virüsü smear testi ile tam olarak anlaşılamamaktadır. HPV bulunduğu bölgede doku hücresinin yapısını değiştirmediyse maalesef varlığı smear testi ile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu gibi durumlarda HPV Testi daha hızlı ve kesin bir testtir.

Çoğu yapılan araştırma da HPV tanısı için HPV Testinin smear testinden çok daha güvenilir ve kesin olduğu ortaya konulmuştur.
HPV Tarama Testi Nasıl Yapılır?

HPV tarama testi nasıl yapılır? HPV testi numune alım işlemleri hastalar için son derece acısız ve ağrısızdır. HPV tarama testi numune alım işlemi sonrası günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Ortalama Numune süresi 3 ila 5 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Özel numune verme odalarında steril bir şekilde numune alım işlemi gerçekleştirilir.
Erkeklerde HPV Testi İçin Numune Alımı

Erkek hastalarımızda penis, penis başı, testisler ve ön genital bölgeden steril pamuk çubuklar olan swablar ile sürüntü şeklinde örnek alımı gerçekleştirilir. Erkek hastalarımızda numune alım işlemi uzman laborantlar tarafından yapılmaktadır. Numune alım işlemi çok basit ve ağrısız bir işlemdir.

Daha sonra alınan sürüntü, Özel olarak üretilmiş solüsyonların (surepath) içerisine konur ve çalışmaya alınır.
Kadınlarda HPV Testi İçin Numune Alımı

HPV Testi için kadınlarda vajen duvarları ve serviks yüzeyine olabildiğince tüm yüzeyden sürüntü şeklinde acısız bir şekilde numune alınır. HPV doku virüsü olduğu için alınan sürüntü yeterlidir. Daha sonra alınan sürüntü, Özel olarak üretilmiş solüsyonların (surepath) içerisine konur ve çalışmaya alınır. Herhangi bir biyopsiye ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekli durumlarda siğilden de HPV Testi çalışma yapılabilir.
HPV Testi Nerede Yapılır?

HPV Testi moleküler mikrobiyoloji bölümü bulunan özel hastane ve laboratuvarda yapılmaktadır. Birçok laboratuvar HPV testini özel moleküler cihaz donanımı ve eğitimli sağlık personeli gerektiren bir test olduğu için kendi bünyelerinde çalışamamaktadır. Numuneyi hastadan alıp testi çalışan laboratuvarlara göndermektedir. HPV testi laboratuvarlarımızda kendi moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde uzman doktorlarımız gözetiminde eğitimli sağlık personelimiz tarafından çalışılmaktadır.
HPV Testi Fiyatı

HPV Testi fiyatı laboratuvar ve hastanelerde 2000 TL ile 3000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. HPV Testi Fiyatı bakılan HPV tipi ve çalışma güvenilirliği yöntemine göre değişkenlik göstermektedir. HPV Testi Fiyat bilgisi almak için çağrı merkezimizden bizleri arayabilirsiniz.
Neden Mavi Laboratuarlar Grubunu Tercih Etmeliyim ?

  • Birçok laboratuar kendi bünyelerinde HPV DNA PCR yönteminin alt yapısı olmadığından dolayı farklı laboratuarlarda hasta numunelerini çalıştırarak 15 -20 iş günü içerisinde sonuç verirken, Mavi Laboratuarlar Grubu kendi bünyesinde HPV Testini çalışarak 1 gün içerisinde sonuç verir.
  • Diğer birçok laboratuar 20 HPV tipi ve altını saptarken Mavi Laboratuarlar Grubu çalışmış olduğu yöntemle HPV’nin tüm tiplerine bakmaktadır.
  • Bilinen tüm 100 HPV tipini saptar ve 40 HPV tipini Yüksek Risk, Muhtemel Yüksek Risk ve Düşük Risk grubu şeklinde tiplendirilmesi yapılır.
  • Yurtdışından temin edilen kitin diagnostik duyarlılığı %99’ dur.
  • Online rapor sistemi ile hastalarımız sonuçlarına kolay bir şekilde erişim sağlayabilir. Aynı zamanda sonuçlar SMS ve e-posta yoluyla tarafınıza iletilir.
  • Kişisel bilgileriniz korunarak size gönderilen SMS’ teki hasta numarası sorgulanarak hasta harici kişiler tarafından kesinlikle sonuçlarınız görüntülenemez.
  • Ücretsiz bir şekilde uzman doktorlarımız tarafından test öncesi danışmanlık alınabilir.
Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...