HIV RNA PCR TESTİ

HIV RNA PCR TESTİ

Şüpheli ilişki sonrasında Hiv bulaşının ilk 10 gününde tüm testler negatif olarak saptanır. Hiv bulaşından 9.gün ve sonrasında virüsü saptayabilen tek test HIV RNA PCR testidir. HIV RNA PCR testi HIV şüphesi taşıyan herkes tarafından yaptırılabilir. HIV PCR testi özellikle erken aşamada HIV virüs tespitinde kullanılmaktadır. Şüpheli ilişkiden sonra ve yenidoğanlarda HIV araştırmasının PCR tekniği ile yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.


HIV RNA PCR TESTİ GÜVENİLİRLİĞİ

Şüpheli ilişkiden sonraki 28.günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak Hiv RNA Pcr testi diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. HIV PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır. HIV RNA PCR testinin diğer eliza testlerinden farkı virüsün direk genetik materyaline bakmasıdır. HIV RNA PCR testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve virusun RNA dizilimi ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.


HIV RNA PCR TESTİ NEREDE YAPILIR?

HIV RNA PCR testi kendi altyapısı ve ekipmanı bulunan, konusunda deneyimli laboratuar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır. Özel cihaz ekipmanı ile çalışılan deneyimli, tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. HIV PCR testi, her laboratuvarda yapıalmamaktadır. Özel eğitimli personeli bulunan, moleküler mikrobiyoloji testi çalışabilecek alt yapısı, kapasitesi ve deneyimi bulunan, sınırlı sayıda laboratuvar tarafından yapılabilmektedir. Türkiye’ de bunu yapabilen birkaç özel laboratuvar verdır. Bir çok laboratuar HIV RNA PCR testi çalışabilecek cihaz ekipman ve altyapıya sahip değildir. Cihaz ve ekipman altyapısı olmayan laboratuarlar kanınızı alıp dış laboratuarlara göndermektedir.


HIV RNA PCR TESTİ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Merkezlerimiz de HIV RNA PCR testi kendi cihaz ekipman ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanımızın denetiminde çalışılmaktadır. HIV RNA PCR testi merkezlerimiz de 2-3 günde sonuçlanmaktadır.


GÜVENİLİR HIV RNA PCR TESTİ

Merkezlerimiz de çalışılan HIV RNA PCR Testi Ankara Üniversitesine bağlı MOTAKK ( ISO/IEC 17043: 2010 (Uygunluk değerlendirmesi – Yeterlilik deneyi için genel şartlar)‘da bildirilen maddelere ve bunun gereği olan ISO 13528 (Statistical methods for use in proficiency testing by interlaboratory comparison) maddeleri göz önünde bulundurularak, uygulama kurallarına (“Code of practice”) uygun olarak gerçekleştirilmektedir. ) DIŞ KALİTE PROGRAMI na katılım sağlanmaktadır.

Mavi Laboratuarlar Grubu olarak HIV RNA PCR testinde ANKARA ÜNİVERSİTESİ MOTAKK Dış Kalite Programına katılımımızda %100 başarılı bulunduk.

HIV RNA PCR testi yaptırmak için açlık veya tokluk farketmemektedir.


HIV RNA Testinin diğer aids testlerinden farkı nedir?

HIV RNA Testi diğer aids testlerinden farklıdır; diğer testler gibi antikor veya antijen saptaması yapmaz, direkt olarak HIV virüsünü arar ve bulur. HIV RNA testinde HIV virüsünün genetik materyali çoğaltılır ve RNA ları tespit edilip ölçülebilecek seviyelere getirilir.

HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction) testidir. Mavi Laboratuarlar Grubu gibi bu alanda uzmanlaşmış Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılmaktadır. HIV enfeksiyonunun en erken tanı koyulmasını sağlayan, gelişmiş bir tahlil yöntemidir. Şüpheli bir temasın 9.gününde saptanabilecek tek bulgu HIV RNA pozitifliğidir.

HIV RNA Pcr Testi
08.02.2019
M.D. Uzm.Dr.Hamit ASSAF

HIV Makaleleri

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.