HIV RNA PCR TESTİ

HIV RNA PCR TESTİ

Şüpheli ilişki sonrasında HIV/AIDS bulaşının ilk 10 gününde tüm testler negatif olarak saptanır. HIV/AIDS bulaşından 9 - 11 günden sonra saptayabilen tek test HIV RNA PCR testidir. HIV RNA PCR testi HIV şüphesi taşıyan herkes tarafından yaptırılabilir. HIV PCR testi özellikle erken aşamada HIV virüs tespitinde kullanılmaktadır. Şüpheli ilişkiden sonra ve yenidoğanlarda HIV araştırmasının PCR tekniği ile yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

HIV RNA PCR TESTİ GÜVENİLİRLİĞİ
Şüpheli ilişkiden sonraki 28.günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak HIV RNA PCR testi diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. HIV PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır. HIV RNA PCR testinin diğer eliza testlerinden farkı virüsün direk genetik materyaline bakmasıdır. HIV RNA PCR testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve virusun RNA dizilimi ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.

HIV RNA PCR TESTİ NEREDE YAPILIR?
HIV RNA PCR testi kendi altyapısı ve ekipmanı bulunan, konusunda deneyimli laboratuar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır. Özel cihaz ekipmanı ile çalışılan deneyimli, tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. HIV PCR testi, her laboratuvarda yapıalmamaktadır. Özel eğitimli personeli bulunan, moleküler mikrobiyoloji testi çalışabilecek alt yapısı, kapasitesi ve deneyimi bulunan, sınırlı sayıda laboratuvar tarafından yapılabilmektedir. Türkiye’ de bunu yapabilen birkaç özel laboratuvar verdır. Bir çok laboratuar HIV RNA PCR testi çalışabilecek cihaz ekipman ve altyapıya sahip değildir. Cihaz ve ekipman altyapısı olmayan laboratuarlar kanınızı alıp dış laboratuarlara göndermektedir.

HIV RNA PCR TESTİ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?
Merkezlerimiz de HIV RNA PCR testi kendi cihaz ekipman ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanımızın denetiminde çalışılmaktadır. HIV RNA PCR testi merkezlerimiz de 2-3 günde sonuçlanmaktadır.

GÜVENİLİR HIV RNA PCR TESTİ
Merkezlerimiz de çalışılan HIV RNA PCR Testi Ankara Üniversitesine bağlı MOTAKK ( ISO/IEC 17043: 2010 (Uygunluk değerlendirmesi – Yeterlilik deneyi için genel şartlar)‘da bildirilen maddelere ve bunun gereği olan ISO 13528 (Statistical methods for use in proficiency testing by interlaboratory comparison) maddeleri göz önünde bulundurularak, uygulama kurallarına (“Code of practice”) uygun olarak gerçekleştirilmektedir. ) DIŞ KALİTE PROGRAMI na katılım sağlanmaktadır.

Mavi Laboratuarlar Grubu olarak HIV RNA PCR testinde ANKARA ÜNİVERSİTESİ MOTAKK Dış Kalite Programına katılımımızda %100 başarılı bulunduk.
HIV RNA PCR testi yaptırmak için açlık veya tokluk farketmemektedir.

Dilerseniz 08503600605 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşerek fiyat bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

905348931716