DOMUZ GRİBİ

Domuz Gribi Nedir ?

Domuz gribi A tipi influenza virüslerinin domuzlarda neden olduğu bir solunum yolu hastalığı olup domuzlarda belli aralıklarla gribe neden olmaktadır. İnsan influenza virüslerine benzer olarak domuz influenza virüslerinin de farklı alt tipleri vardır. En sık olarak görülen alt tipler; trH1N1, trH3N2 ve trH1N2’dir. Domuz gribi virüsleri normalde insanlara bulaşmasa da zaman zaman insan enfeksiyonları görülmektedir. İnsanlara bulaştığında ise bu virüsler varyant virüs olarak adlandırılmaktadır.Domuz Gribi Nasıl Bulaşır ?

Bu virüslerle oluşan insan enfeksiyonlarının çoğunluğu; hasta domuzların aksırık ve öksürükleri yoluyla havaya yayılan virüs içeren damlacıklarla karşılaşma ile oluşur. Virüs bulaşmış yüzeylere el ile temas ve sonrasında elin ağza ve buruna değdirilmesiyle de hastalık bulaşmaktadır. Domuz gribinin uygun şekilde işlenmiş domuz eti veya domuz ürünlerinden bulaştığı gösterilmemiştir.

Domuz gribi, hastalıklı domuzlardan birçok kişiye bulaşabilmektedir. İnsanlara bulaşan bu varyant influenza virüsleri sınırlı düzeyde de olsa aynı zamanda insanlar arasında da yayılabilmektedir.Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir ?

Domuz gribinin belirtileri mevsimsel gribe benzer şekilde çoğunlukla hafif düzeyli olsa da mevsimsel gripte olduğu gibi hastaneye yatmaya ve ölüme neden olabilmektedir. Domuz gribi etkeni varyant influenza virüsleri ile gelişen insan enfeksiyonlarının klinik özellikleri; ateş, öksürük, boğaz enfeksiyonu, burun akıntısı, kas ağrısı ve baş ağrısı gibi mevsimsel gribin belirti ve bulgularını içerir. Çocuklardaki domuz gribinin belirtilerine bazı vakalarda ishal ve kusma da eklenebilmektedir. Ateşin olmaması gibi daha hafif klinik tabloların görülmesi de olasıdır. Hastalığın süresi komplikasyon gelişmemiş mevsimsel grip ile benzer olup yaklaşık olarak 3-5 gündür.

Mevsimsel grip ve domuz gribi; 5 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar ve gebe kadınlar ile astım, diyabet veya kalp hastalığı olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ciddi komplikasyonlar oluşturabilmektedir. Tüm influenza virüslerinin değişme kapasitesi olup, değişim gösteren varyant virüslerin insanlara kolaylıkla bulaşması ve insandan insana yayılması olasıdır.Domuz Gribinin Tedavisi Var mıdır?

Varyant influenza virüslerinin insanlarda oluşturduğu domuz gribinin tedavisi mevsimsel gribin tedavisine benzer. Komplikasyon gelişmemiş varyant virüs enfeksiyonlu hastalar şikayetlerin ilerlemesi ve komplikasyon gelişimi açısından yakından izlenmelidir. Ciddi ve ilerleyici hastalığı olanlar ile şüpheli veya doğrulanmış domuz gribi tanısı alıp risk faktörlerine sahip hastalar hastaneye yatırılıp antiviral tedaviye başlanmalıdır. Grip tanısı konan hastalarda ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişmesi durumunda ivedi olarak uygun bir antibiyotik tedavisine başlanmalı ayrıca potansiyel komplikasyonların önlenmesi için destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

Mavi Laboratuvarlar Grubunda domuz gribi ayırıcı tanısında; immünokromatografik yöntemle Biomerieux bioNexia influenza A+B kart testi ve RT-PCR yöntemiyle influenza A/B/A - H1N1 testi çalışılmaktadır.


Mavi Laboratuarlar Grubu
Kaynak:
CDC (Centers for Disease Control and Prevention) dokümanlarından derlenmiştir.

905348931716