Lütfen Bekleyiniz...


PCR NEDİR?

PCR yani "Polymerase Chain Reaction" Polimeraz Zincir Reaksiyonu olarak adlandırılan çoğu hastalığın teşhisinde yaygın olarak kullanılan direkt olarak virüsün RNA sına veya DNA sını inceleyen moleküler biyoloji testidir. PCR testleri diğer tarama testlerinde olduğu gibi virüse karşı oluşmuş antikorlara değil de direkt olarak virüsün kendisini inceler. Şuan da halihazırda ülkemizde de pandemiden dolayı COVID PCR testi çok yaygın bir şekilde tanıda kullanılmaktadır.


CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Korona virüs kişiden kişiye direkt olarak solunum yolu ile bulaşabilmektedir. Bazı yüzeylere ve nesnelere tutunmasından dolayı bulaşma riski taşımaktadır. Kişinin elini ağzına burnuna götürmesi veya gözü ile temas etmesi bulaş riskini arttırmaktadır. Bulaşmasını en aza indirmek amacıyla tüm dünyada maske kullanımı yaygınlaşmış çoğu ülkede ise zorunlu hale getirilmiştir.


CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Araştırmalara göre COVID-19 ’a yakalanan ortalama her 5 kişiden 1 ’i hastalığı ağır seyirde atlatmaktadır. Kuru öksürük, baş ağrısı, yüksek ateş, ishal , tat ve doku kaybı, boğazda kuruluk ve ağrı, göğüs ağrısı nefes darlığı gibi birçok belirti verebilmektedir. Çoğu Corona belirtisi tipik olarak grip hastalığının belirtilerine benzetilmektedir. Ancak bazı kişilerin ise bu hastalığı herhangi bir belirti vermeden de atlatabildiği yani direkt olarak belirtilere bakılarak tanı koyulamayacağı bilinmektedir. Bu yüzden kişiden COVID PCR testi, Corona Antikor testi veya tomografi gibi bazı testler istenebilmektedir. Eğer sizde yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi bir tanesini görüyorsanız şubelerimize gelerek COVID PCR testi yaptırabilirsiniz.


COVID PCR TESTİ NEDİR?

Corona virüsünün tüm dünya da yayılmasının ardından çeşitli COVID-19 Antikor testleri ve COVID-19 PCR testleri kullanılmaya başlanmıştır. Hastalığın tanısında ilk aşamalardan birisi olarak kullanılan Corona PCR testi tanıda çok önemli yer tutmaktadır. Aktif olarak Corona virüs belirtileri gören kişiler, yurtdışına seyehat edecek olan kişiler, spor müsabakaları öncesinde test yaptırmak isteyen kişilerden PCR testi istenebilmektedir. PCR testi diğer Antikor testleriyle karşılaştırıldığında çok daha kısa sürelerde yüksek güvenilir sonuçlar vermektedir. Sadece Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşları ve onaylı laboratuarlar Covıd PCR testi çalışabilmektedir.


CORONA PCR TESTİ GÜVENİLİRLİĞİ NEDİR?

Corona PCR testi güvenilirliği herkes tarafından genel olarak merak edilen konulardan biridir.

SARS COV-2 Antikor testleri corona virüse karşı oluşmuş olan antikorları tarayan bir testtir eğer kişide antikor oluşmamış ise negatif bir sonuç alınabilmektedir. Ancak COVID PCR testinde direkt olarak virüsün RNA’ sını incelediği için kişi eğer enfekte ise yani hastalığı aktif olarak geçiriyor ise PCR testi ile saptanabilmektedir. PCR testi ile kişi herhangi bir belirti görmese bile kişide COVID hastalığı var ise tespit edebilmektedir.


COVID PCR TESTİ SONUCU NE KADAR SÜRER?

COVID PCR testi Tüm Mavi Laboratuarlar Grubu şubelerinde 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.


COVID PCR TESTİ FİYATI NEDİR?

COVID PCR Testi fiyat bilgisi internet üzerinden Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri gereği paylaşılamamaktadır.

Fiyat bilgisi almak için tüm şubelerimizi ziyaret edebilir, 0850 360 06 05 numaralı hattımızdan arayıp bilgi alabilirsiniz.


COVID PCR TESTİ NUMUNE ALIMI NASIL YAPILIR?

Corona virüs için yapılan PCR testinde çoğu kişi numune alımı konusunda tam fikir sahibi olmayabilir. COVID-19 PCR testi çalışılacak olan kişiden boğazdan veya burundan numune alımı yapılabilir.

Swab adı verilen steril, kulak pamuğuna benzer çubuklar ile boğazdan veya burundan sürüntü şeklinde numune alımı yapılmaktadır. Alınan bu sürüntü daha sonrasında kendi özel solüsyonlarının içerisine konularak çalışmaya hazır hale gelmektedir.

Ancak alınan sürüntünün doğru zamanda ve tam anlamıyla doğru bir biçimde alınabilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde doğru şekilde alınamayan sürüntü yanlış sonuçlar alınmasına neden olabilmektedir. Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerinde uzman ve alanında eğitimli Laborantlarımız tarafından tüm hijyen kurallarına uyularak numune alım işlemi gerçekleştirilmektedir.


Mavi Laboratuarlar Grubu şubelerinde tüm COVID-19 önlemleri alınmış olarak COVID-19 PCR testinizi yaptırabilir, gönül rahatlığı ile numune verme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel Yazılar
Check Up Nedir
Check-up kişinin sağlıklı olduğunu gösteren bir medikal işlem olarak görülmelidir.
Check Up Nasıl Yapılır
Check up taraması bazı ön hazırlıklar gerektirir. Bu önerileri dikkate aldığınızda işlemleriniz daha hızlı yapılacaktır.
Tam Kapsamlı Check Up
Tam kapsamlı bir check up da amaç bol bol tetkik yaptırıp yüksek rakamlar ödemek değildir.

Kişiye Özel Check Up
Uzman doktorlarımız check up öncesinde başvuran kişi ile konuşur, yaşam tarzı hakkında bilgi edinir.
Check Up Kampanyaları
Titizlik ve makul fiyatlarımız ile dikkat çeken check up paketlerimizde diğer aile bireyleri ekstra %20 indirimli.
Mavi Check Up Paketleri
Yaş, cinsiyet ve mesleklere göre ortak risk faktörlerini belirleyip "check up paketleri" hazırladılar.