DNA BABALIK TESTİ NASIL YAPILIR?

check up

Mavi Laboratuarlar Grubunda DNA Babalık testi için muhtemel baba adayından kan numunesi alınır, Kan alınması zor olan bebek ve çocuklardan ise ağız mukozasından, yanak içinden numune alınmaktadır. Bebek ve küçük çocuklarda swap denilen ucu pamuklu bir çubuk ile yanağın iç kısmına sürterek yanak içindeki mukoza dokusundan kolayca numune alınır.

Babalık testi yaptırmak için Mavi Laboratuarlar Grubuna gelerek uzman personelimiz tarafından numuneleri aldırmalısınız. Dışarıdan getirilen ve kime ait olduğu bilinmeyen numuneleri kabul edemiyoruz. Laboratuvarımıza gelemeyenler, bebeği veya küçük çocuğu getiremeyenler için çözüm sunmaktayız. Evde Test hizmetimiz kapsamında uzman personelimiz evinize gelerek, gerekli kimlik kontrollerini sağladıktan sonra numune alım işlemlerini yapmaktadır. Bu işlem için bizi aramanız ve randevu almanız yeterlidir.

Çocuğa babadan geldiği kesin olarak bilinen genetik bilgiler vardır, bu bilgilerin bulunduğu yerler bellidir, 16 adet DNA işaretleyicisi bulunur. Babalık Testi yapılırken 2 kişinin DNA bölgeleri bu 16 noktada birbirleri ile karşılaştırılır. Numunesi alınan kişilerin analiz edilen gen bölgeleri %99.99 aynı ise test edilen kişi çocuğun gerçek babasıdır. Zaten o kişinin çocuğun babası olabilmesi için eşleşme %99.99 olmak zorundadır. Şayet eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.

Babalık test iki aşamada yapılır:

1- Adli tıpta da kullanılan elektroforetik teknik ile kişilerin kendine has özelliklerini gösteren DNA Profili çıkartılır,
2- Biyoistatistik prosedür ile %100'e yaklaşan doğruluk oranı ile kişilerin DNA profilleri karşılaştırılır ve babalık olasılığı belirlenir.

Karşılaştırma sonucunda kişilerin ilgili gen bölgeleri %99.99 aynı ise test edilen kişi çocuğun gerçek biyolojik babasıdır.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.