BABALIK DNA TESTİ

check up

DNA Babalık testi için merkezlerimiz de babadan ve çocuktan numune alınır. Numuneleri size en yakın Mavi Laboratuarlar Grubu şubesine gelerek uzman personelimiz tarafından aldırmalısınız. Merkezlerimize gelemeyenler için uzman personelimiz için randevu alınarak bulunduğunuz yerden evden, iş yerinizden numune alınabilmektedir.

Merkezlerimiz de, DNA babalık testi, 21 FBI DNA markerları (ortak gen bölgeleri) kullanılarak çalışılmakta ve en az %99.9999 duyarlılık oranında kesin sonuç verilmektedir.

DNA babalık testi, babalığı onaylamak ya da reddetmek için en güvenilir yöntemdir. Babalık DNA Testi babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgelerini birbiri ile karşılaştırır. Babanın ve çocuğun test edilen gen bölgeleri aynı ise numune alınan baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik kodlar, numune alınan baba ile aynı değilse, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.

BABALIK TESTİ NASIL YAPILIR?
Babalık testi yaptıracak olan kişilerin, sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan ve uyulması gereken genetik tanı merkezi yönetmeliğinde belirtildiği şekilde yazılı onayının alınması gereklidir. DNA Babalık testi için başvuruda bulunacak olan kişilerin, 18 yaşından küçük olması durumunda yasal velisinin izni yani resmi baba ya da resmi annesinin (ikisinden birinin yeterli ), DNA analizin yapılmasına onay vermesi gerekmektedir. Bazı durumlarda vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ya doğum raporu gerekmektedir. Örneğin anne babanın boşanmış olduğu durumlarda bağlı olduğunuz muhtarlıktan ya da size en yakın herhangi bir nüfus müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği ile çocuğun yasal velisi olduğunuzu belgelemek açısından kimliklerinizle birlikte getirmeniz gerekmektedir.

Resmi nikâhın olmadığı veya henüz çocuğun nüfusa kayıt edilmediği durumda ise, DNA babalık testini çalışılabilmesi için, hastane doğum raporu ile birlikte annenin onay vermesi gerekmektedir.

Eğer çiftler boşanmış iseler mahkemenin belirlemiş olduğu velayet kimde ise o kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte yazılı onayını alınması gereklidir.

Hamilelik dönemi içerisinde merkezlerimizde anne karnından örnek alarak DNA babalık testi çalışılmamaktadır.

BABALIK TESTİ NEREDE YAPILIR
Mavi Laboratuarlar Grubu Babalık Testleri Türkiyede Genetik Laboratuarlarında çalışılmaktadır. Babalık Testinin sonucu ve güvenilirliği hakkında herhangi bir yasal durum sözkonusu olduğunda, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde mahkemelerde hakkınız arayabilmektesiniz. Babalık testini yurtdışı laboratuarlarına gönderen diğer birçok firma için aynı kolaylık söz konusu değildir. Herhangi bir hukuki durumda bu firmalar sizi yurtdışındaki laboratuarlara yönlendirmekte dolayısı ile haklarınızı yurtdışı mahkemelerinde aramanız zorlaştırmaktadır.

BABALIK TESTİ FİYATI
Babalık testi fiyatını öğrenmek için 08503600605 nolu çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızdan randevu ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716