DNA BABALIK TESTİ NASIL YAPILIR?

check up

DNA babalık testi nasıl yapılır? DNA Babalık testi yaptırabilmek için merkezlerimiz de babadan ve çocuktan numune alınır. Numuneleri size en yakın Mavi Laboratuarlar Grubu şubesine gelerek uzman personelimiz tarafından aldırmalısınız. Merkezlerimize gelemeyenler için uzman personelimiz için randevu alınarak bulunduğunuz yerden evden, iş yerinizden numune alınabilmektedir.

Babalık Testinin çalışılabilmesi için gerekli numune babadan ve çocuktan kan örneği yada ağız içerisinden mukoza örneği özel swapla ( pamuklu çubuklarla ) uzman personelimiz tarafından alınmaktadır.

Tırnak örneği, saç örneği gibi numunelerden merkezlerimiz de babalık Testi yapılmamaktadır.

DNA Babalık Testi, babalığı onaylamak ya da reddetmek için en güvenilir yöntemdir. Babalık DNA Testi babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgelerini birbiri ile karşılaştırır. Babanın ve çocuğun test edilen gen bölgeleri aynı ise numune alınan baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik kodlar, numune alınan baba ile aynı değilse, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.

Merkezlerimiz de, DNA babalık testi, 21 FBI DNA markerları (ortak gen bölgeleri) kullanılarak çalışılmakta ve en az %99.9999 duyarlılık oranında kesin sonuç verilmektedir.

Babalık testi yaptıracak olan kişilerin, sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan ve uyulması gereken genetik tanı merkezi yönetmeliğinde belirtildiği şekilde yazılı onayının alınması gereklidir.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

905348931716