Lütfen Bekleyiniz...


Aids Testi

AIDS TESTİ
AIDS TESTİ NEDİR?

HIV Testi halk arasında AIDS Testi, Elisa testi, Bulaşıcı Hastalık Testi, Kan testi gibi isimlerle adlandırılmaktadır. AIDS henüz kesin tedavisi bulunmamıştır sadece ilaçlarla AIDS’ e yol açan HIV virüsü baskılanabilmektedir.

AIDS Testi korunmasız şüpheli teması olan herkesin yaptırması tavsiye edilen bir testtir. Tüm hastalıklarda erken tanının önemi bulunmaktadır. Bu açıdan erken dönemde yapılacak test hastalığın ilerlemesini ve seyrini belirlemektedir. Erken dönemde yapılan testle HIV varlığını tespit ederek ilaç tedavisine bir an önce başlanabilir. AIDS Testi için birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır. Bu test yöntemleri arasında hassasiyet farkı bulunmaktadır. Bu yüzden AIDS testi yaptırmadan önce seçmiş olduğunuz laboratuvarın uzman doktoru ve hasta danışmanlarıyla görüşerek temas sürenize uygun testi tercih etmenizi tavsiye ederiz.
AIDS TESTİ NEREDE YAPILIR?

AIDS Testi için tercih ettiğiniz laboratuvarın cihaz alt yapısı, sistemleri ve tıbbi kadrosu yeterli olması gerekmektedir. Uzman doktorlarımız ve bu konuda uzmanlaşmış tıbbi laboratuvar kadromuzla sizlere AIDS testleriniz konusunda danışmanlık vermekteyiz. Merkez laboratuvarımızda ve şubelerimizde AIDS testi yaptırmak istediğinizde alınan kan numunesi örneği şüpheli temastan geçen sürenize göz önüne alınarak yapılması gereken laboratuvar yöntemiyle yapılmaktadır. AIDS Testi yaptırmadan önce hangi testin ne zaman yapılabileceğini öğrenmeniz gereklidir. Çünkü birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır ve doğru test tercihi önem arz etmektedir.

Bunun için randevu alarak merkezlerimize gelebilirsiniz.
AIDS TESTİ NASIL YAPILIR?

AIDS Testi nasıl yapılır? AIDS Testi yapılırken korunmasız ve şüpheli temastan geçen süre önem taşımaktadır. Şüpheli temas sonrasında geçen süre yapılacak teste ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. AIDS testi için damarınızdan alınan kan örneği yeterli olmaktadır. Her AIDS testi yöntemi için beklenmesi gereken belli bir süre bulunmaktadır. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir. Pencere döneminde yapılan testler yetersizdir. Tüm testlerde farklı pencere dönemleri bulunmaktadır. AIDS Testi yapılmadan öncesinde bu test yöntemleri hakkında bilgilenmeli ve doğru testi doğru zamanda yaptırmalıyız.
AIDS / ELİSA TESTİ

AIDS testi olarak bilinen halk arasında elisa testi olarak kullanılan elisa aslında bir yöntemdir ve birçok laboratuvar testi için kullanılmaktadır. Elisa testinde HIV virüsüne karşı vücudumuzun üretmiş olduğu antikorlara bakılmaktadır. Elisa testlerinde pencere dönemi yaklaşık olarak 45-90 gün aralığındadır. Bu aralıktan önce yapılan antikor bakan bir elisa testi kesin sonuç olarak görülmemektedir. Elisa testlerinde yalancı pozitiflik olabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir test vücutta başka başka bir antikoru hiv antikoru olarak görmekte ve pozitif sonuç vermektedir. Elisa testi pozitif çıkması kesin pozitiflik anlamına gelmemektedir sonrasında mutlaka western blot testi yani hiv doğrulama testi yapılmalıdır.
HIV DUO ULTRA Testi

HIV Duo Ultra Testi 4.nesil p24 antijeni ve antikoru bir arada bakan ELFA yöntemi ile çalışan bir testtir. HIV Duo Ultra testi VIDAS cihazlarında çalışılan bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra testi AIDS Testleri arasında en yeni ve bilimsel son teknoloji olarak geliştirilmiş bir testtir. Hıv Duo Ultra testi güvenilirliği yüksek olan bir testtir. HIV p24 antijenini 3 pg/mL de tespit edebilmekte ve özgül güvenilirliği %99.88 olan bir testtir. HIV Duo Ultra testi temastan 14. Gün ve sonrasında yapılabilmektedir. VIDAS HIV Duo Ultra testi tüm laboratuvarlarımızda 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.
HIV PCR Testi

HIV PCR Testi HIV virüsünün genetiği olan RNA sına bakmaktadır. HIV PCR Testi 9. Günden sonra yapılabilmektedir. HIV PCR Testi diğer AIDS testlerinden daha erken dönemde yapılabilmektedir, bunun nedeni vücudun üretmiş olduğu antikora değil HIV virüsünün PCR yöntemi ile RNA sına bakmasıdır. PCR testi HIV virüsünün genetik materyalinin çoğaltılarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Birçok virüsün erken dönemde saptanmasında kullanılan PCR testi mikrobiyolojide en güvenilir yöntemlerdendir.

HIV RNA PCR testi birçok laboratuvarda alt yapısı ve cihazları yeterli olmadığı için kendi bünyesinde çalışamamaktadır. Anlaşmalı olduğu laboratuvara kan numunesini göndermektedir. HIV PCR Testi kendi laboratuvarlarımızda Moleküler Mikrobiyoloji bölümüzde çalışılmaktadır. Laboratuvarlarımız Uluslararası Akredite olmuş İç ve Dış Kalite Kontrol Programlarına üyeliği bulunmaktadır.

HIV PCR Testi sonucu laboratuvarlarımızda 2-3 günde çıkmaktadır. HIV PCR testi için kan numunesi alınmaktadır. Açlık ve tokluk fark etmemektedir.

HIV PCR Testi fiyatı Sağlık Bakanlığı kanunları gereği internet üzerinden verilememektedir. HIV RNA PCR testi fiyatı almak için bizleri mesai saatleri içerisinde 08.30 – 18.30 arayabilirsiniz. HIV PCR Testi yaptırmak için online randevu formumuzu doldurarak randevu alabilirsiniz.
WESTERN BLOT – HIV DOĞRULAMA TESTİ

Western Blot testi herhangi bir test yöntemi ile pozitif sonuç alındığında yapılması gerekli olan bir testtir. Testlerde yalancı pozitiflik olabilme ihtimalinden kaynaklı HIV doğrulama testi mutlaka yapılmalıdır. Western Blot testi erken dönemde yapılması uygun görülen bir test değildir. Tarama testlerinde pozitif sonuç alındığında HIV Western Blot uygulanması gereklidir. Western Blot testi tüm laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde 2-3 günde sonuç verilmektedir. Eğer hiv pozitif şüpheli bir sonuç aldıysanız bizlere ulaşarak laboratuvarlarımızda çalışılan western blot testi için bilgi alabilirsiniz.
AIDS TESTİ FİYATI

AIDS Testi fiyatı Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği internet üzerinden verilememektedir. Laboratuvarlarımızda yapılan aids testi fiyatı almak için mesai saatleri içerisnde 08:30 – 18:30 arasında 0850 360 06 05 nolu hattımızdan ulaşarak hasta danışmanlarımızla görüşme sağlayabilir ve randevu alabilirsiniz.


Laboratuvarımızda AIDS Testi yaptırmak için açlık veya tokluk fark etmemektedir.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden