Lütfen Bekleyiniz...

Aids Testi

AIDS TESTİ
AIDS TESTİ NEDİR?

HIV Testi halk arasında AIDS Testi, Elisa testi, Bulaşıcı Hastalık Testi, Kan testi gibi isimlerle adlandırılmaktadır. AIDS henüz kesin tedavisi bulunmamıştır sadece ilaçlarla AIDS’ e yol açan HIV virüsü baskılanabilmektedir. AIDS Testi korunmasız şüpheli teması yaşayan herkesin yaptırması gereken bir testtir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS içinde erken tanının önemi bulunmaktadır. Bu açıdan erken dönemde yapılacak hiv testi hastalığın ilerlemesini ve seyrini belirlemektedir. Erken dönemde yapılan hiv testi ile HIV varlığını tespit ederek ilaç tedavisine bir an önce başlanabilir. AIDS Testi için birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır. Bu test yöntemleri arasında hassasiyet farkı bulunmaktadır. Bu yüzden AIDS testi yaptırmadan önce seçmiş olduğunuz laboratuvarın uzman doktoru ve hasta danışmanlarıyla görüşerek temas sürenize uygun hiv testi tercih etmelisiniz.

AIDS TESTİ NEREDE YAPILIR?

AIDS Testi Nerede Yapılır? Fatih Haseki şubemizde, Beylikdüzü Beykent şubemizde ve Kadıköy Kozyatağı şubemizde yapılmaktadır. AIDS Testi için tercih ettiğiniz laboratuvarın cihaz alt yapısı, sistemleri ve tıbbi kadrosu yeterli olması gerekmektedir. Uzman doktorlarımız ve bu konuda uzmanlaşmış tıbbi laboratuvar kadromuzla sizlere AIDS testleriniz konusunda danışmanlık vermekteyiz. Damarınızdan alınan kan numunesi örneği şüpheli temastan geçen süreniz göz önüne alınarak uygun laboratuvar yöntemiyle yapılmaktadır. AIDS Testi yaptırmadan önce hangi testin ne zaman yapılabileceğini öğrenmeniz gereklidir. Çünkü birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır ve doğru test tercihi önemlidir. Bunun için randevu alarak merkezlerimize gelebilirsiniz.

AIDS TESTİ NASIL YAPILIR?

Hiv testi

AIDS Testi nasıl yapılır? AIDS Testi, damarınızdan alınan kan örneği ile yapılmaktadır. HIV Testi birçok laboratuvar yöntemiyle yapılabilmektedir. Hangi yöntemle AIDS testi yapılması gerektiğini, korunmasız ve şüpheli temasın üzerinden geçen süre belirlemektedir. Şüpheli temas sonrasında geçen süre yapılacak teste ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. Her AIDS testi yöntemi için beklenmesi gereken belli bir süre bulunmaktadır. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir. Pencere döneminde yapılan testler yetersizdir. Tüm testlerde farklı pencere dönemleri bulunmaktadır. AIDS Testi yapılmadan öncesinde bu test yöntemleri hakkında bilgilenmeli ve doğru testi doğru zamanda yaptırmalıyız.

AIDS TESTİ

Hiv Testi yapmak için birçok laboratuvar yöntemi vardır. Bunlar için belli bir süre beklemek gerekmektedir. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir.

Elisa testi anti hiv testi şüpheli temastan 45 – 90 gün aralığında yapılabilmektedir. Anti hiv testi yani elisa testi antikora bakmaktadır.

HIV Duo Ultra Testi şüpheli temastan 14. Günden sonra yapılabilmektedir. P24 antijeni ve antikora eş zamanlı olarak bakmaktadır ve erken tanı için güvenilir bir testtir.

HIV RNA PCR Testi şüpheli temastan 9. Günden sonra yapılabilmektedir. Virüsün direk genetik materyali olan RNA sını tespit etmektedir ve erken tanı için güvenilir bir yöntemdir.

ELİSA TESTİ

AIDS testi olarak bilinen halk arasında elisa testi olarak kullanılan elisa aslında bir yöntemdir ve birçok laboratuvar testi için kullanılmaktadır. Elisa testinde HIV virüsüne karşı vücudumuzun üretmiş olduğu antikorlara bakılmaktadır. Elisa testlerinde pencere dönemi yaklaşık olarak 45-90 gün aralığındadır. Bu aralıktan önce yapılan antikor bakan bir elisa testi kesin sonuç olarak görülmemektedir. Elisa testlerinde yalancı pozitiflik olabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir test vücutta başka başka bir antikoru hiv antikoru olarak görmekte ve pozitif sonuç vermektedir. Elisa testi pozitif çıkması kesin pozitiflik anlamına gelmemektedir sonrasında mutlaka western blot testi yani hiv doğrulama testi yapılmalıdır.

HIV DUO ULTRA

HIV Duo Ultra Testi 4.nesil p24 antijeni ve antikoru bir arada bakan ELFA yöntemi ile çalışan bir testtir. HIV Duo Ultra testi VIDAS cihazlarında çalışılan bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra testi AIDS Testleri arasında en yeni ve bilimsel son teknoloji olarak geliştirilmiş bir testtir. Hıv Duo Ultra testi güvenilirliği yüksek olan bir testtir. HIV p24 antijenini 3 pg/mL de tespit edebilmekte ve özgül güvenilirliği %99.88 olan bir testtir. HIV Duo Ultra testi temastan 14. Gün ve sonrasında yapılabilmektedir. VIDAS HIV Duo Ultra testi tüm laboratuvarlarımızda 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Aids testi
HIV PCR Testi

HIV PCR testi ne zaman yapılmalı? HIV PCR Testi 9. Günden sonra yapılabilir, erken dönemde kandaki virüs varlığı saptanabilir. HIV PCR Testi diğer AIDS testlerinden daha erken dönemde yapılabilmektedir, bunun nedeni vücudun üretmiş olduğu antikora değil HIV virüsünün PCR yöntemi ile RNA sına bakmasıdır. PCR testi HIV virüsünün genetik materyalinin çoğaltılarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Birçok virüsün erken dönemde saptanmasında kullanılan PCR testi mikrobiyolojide en güvenilir yöntemlerdendir.

HIV RNA PCR testi birçok laboratuvarda alt yapısı ve cihazları yeterli olmadığı için kendi bünyesinde çalışamamaktadır. Anlaşmalı olduğu laboratuvara kan numunesini göndermektedir. HIV PCR Testi kendi laboratuvarlarımızda Moleküler Mikrobiyoloji bölümüzde çalışılmaktadır. Laboratuvarlarımız Uluslararası Akredite olmuş İç ve Dış Kalite Kontrol Programlarına üyeliği bulunmaktadır.

HIV PCR Testi sonucu ne zaman çıkar? HIV PCR Testi sonucu laboratuvarlarımızda 2-3 günde çıkmaktadır. HIV PCR testi için kan numunesi alınmaktadır. Açlık ve tokluk fark etmemektedir.

HIV PCR Testi Nerede Yapılır? HIV PCR Testi tüm laboratuvarlarımız da Fatih Haseki, Kadıköy Kozyatağı ve Beylikdüzü Beykent şubelerimizde yapılmaktadır. HIV RNA PCR testi laboratuvarlarımızda 2 – 3 günde sonuçlanmaktadır. HIV RNA PCR yaptırmak için online randevu formumuzu doldurarak da randevu alabilirsiniz.

WESTERN BLOT – HIV DOĞRULAMA TESTİ

Western Blot testi herhangi bir test yöntemi ile pozitif sonuç alındığında yapılması gerekli olan bir testtir. Testlerde yalancı pozitiflik olabilme ihtimalinden kaynaklı HIV doğrulama testi mutlaka yapılmalıdır. Western Blot testi erken dönemde yapılması uygun görülen bir test değildir. Tarama testlerinde pozitif sonuç alındığında HIV Western Blot uygulanması gereklidir. Western Blot testi tüm laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde 2-3 günde sonuç verilmektedir. Eğer hiv pozitif şüpheli bir sonuç aldıysanız bizlere ulaşarak laboratuvarlarımızda çalışılan western blot testi için bilgi alabilirsiniz.

AIDS TESTİ FİYATI

AIDS Testi fiyatı 2022 çalışılan yönteme göre 100 TL – 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu testlerin tercihi şüpheli temasınızdan geçen süreye göre değişmektedir. Doğru zamanda doğru testi yapmak önemlidir.

Eliza testi fiyatı hiv testi fiyatları arasında en ucuzudur laboratuvarlarda 100 – 200 TL arasındadır ve şüpheli temastan 3 ay sonra yapılmalıdır. Elisa testi HIV e karşı üretilen antikorları saptamaktadır.

HIV Duo Ultra Testi fiyatı laboratuvarlar da 400 TL – 500 TL aralığındadır. HIV Duo Ultra testi p24 antijeni ve Antikoru beraber tespit eden hassas bir erken tanı hiv testidir. Şüpheli temastan 14. Günden sonra yapılabilmektedir.

HIV RNA PCR Testi fiyatı 750 TL – 1000 TL aralığındadır. HIV PCR Testi şüpheli temastan sonra 9. Günden sonra yapılabilmektedir. HIV PCR testi ile antikor oluşmasını beklemeden HIV genetik materyali çoğaltılarak ölçülebilecek seviye getirilir ve erken dönemde tespit edilmesini sağlar.Laboratuvarlarımızda yapılan aids testi fiyatı almak için 0850 360 06 05 nolu çağrı merkezimizden ulaşarak hasta danışmanlarımızla görüşme sağlayabilir ve randevu alabilirsiniz..

Laboratuvarımızda AIDS Testi yaptırmak için açlık veya tokluk fark etmemektedir.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden